دوربین مداربسته

محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در استفاده از تجهیزات الکتریکی وجود دارد محافظت از آن‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از نوسانات برق است. دوربین مداربسته نیز به عنوان یکی از وسیله‌هایی که برای کار کردن به انرژی برق احتیاج دارد از این قانون مستثنا نخواهد بود. چرا که نوسانات برقی، تغییرات ولتاژ و … تا حد بسیار زیادی در سلامت و طول عمر این دستگاه موثر است. نوسانات برقی می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و تنها یک دلیل مشخص باعث این اتفاق نیست. بنابراین امروزه راهکارها و ابزارهای مختلفی برای جلوگیری از این مشکل بزرگ که خسارت‌های هزینه‌بر زیادی را می‌تواند در پی داشته باشد ارائه می‌شوند. اگر شما نیز کاربر دوربین مداربسته هستید و یا قصد خرید و نصب دوربین مداربسته را دارید بهتر است در این مقاله همراه ما باشید. چرا که در این نوشته قصد داریم توصیه‌هایی را به منظور محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق عنوان کنیم.
 
روش‌های کاربردی جهت محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق

نوسان برق می‌تواند برای تمامی کاربران دوربین مداربسته پیش آید. چرا که عوامل مختلف اجتناب ناپذیر بسیاری در این نوسانات که خسارت‌های بسیاری را به دنبال دارند دخیل هستند. خوشبختانه با رعایت کردن برخی نکات تا حد بسیار زیادی می‌توان جلو مشکلات ناشی از این مشکل را گرفت. در زیر به چند راهکار مهم جهت محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق اشاره شده است:

 از نصب دوربین مداربسته بر روی صفحاتی از جنس فلز بپرهیزید

یکی از مهم‌ترین دلایل نوسانات برقی می‌تواند رعد و برق باشد. پس اگر در محلی زندگی می‌کنید که شاهد رعد و برق‌های زیادی هستید هرگز دوربین مداربسته خود را بر روی صفحات فلزی نصب نکنید. زیرا فلز رسانای جریان برق بوده و انرژی ناشی از رعد و برق را به دوربین شما انتقال داده و باعث ایجاد خرابی در آن خواهد شد.

از نصب صحیح اتصالات دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید

در بسیاری از مواقع اتصالات دوربین مداربسته به خوبی انجام نمی‌شود. مثلا سوکت‌ها درست جا زده نشده و یا اتصالات شل هستند. در نتیجه به مرور زمان نوسانات برقی و قطع و وصل شدن جریان‌ به صورت مداوم بر روی اجزای دوربین مداربسته تاثر گذاشته و باعث خرابی می‌شود.

خرید منبع تغذیه بدون وقفه برای دوربین مداربسته

راهکار دیگری که جهت محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق توصیه می‌شود خرید منبع تغذیه بدون وقفه است. زیرا نوسانات برقی می‌توانند باعث خرابی در بخش NVR یا DVR دوربین شوند. در نتیجه اگر یک منبع تغذیه بدون وقفه برای دوربین خود خریداری کنید منبع تغذیه مستقیما انرژی برق مورد نیاز دوربین شما را تامین خواهد کرد. بنابراین در صورت وجود نوسان برق دوربین مداربسته را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

خرید دستگاه محافظت در برابر ولتاژ

از جمله موثرترین و ساده‌ترین روش‌ها برای محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق خرید دستگاه محافظت در برابر ولتاژ است. این دستگاه‌ها دارای قیمت مناسبی بوده و در صورت کم یا زیاد شدن ولتاژ برق آن را تنظیم کرده و در اختیار دوربین مداربسته قرار می‌دهند.

انواع محافظ برق در دوربین مداربسته

گفته شد یکی از به صرفه‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها جهت محافظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق خرید محافظ برق می‌باشد. این دستگاه‌ها در بازار دارای انواع مختلفی هستند. برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین نوع آن را خریداری کنید بهتر است قبل از هر چیزی با انواع آن آشنا شوید. انواع محافظ برق در دوربین مداربسته عبارتند از:

دستگاه یو پی اس (UPS)

یکی از رایج‌ترین انواع محافظ برق در دوربین مداربسته دستگاه یو پی اس می‌باشد. UPS شباهت خیلی زیادی به خازن دارد. به این صورت که انرژی برق را در خود ذخیره کرده و در صورت مشاهده هر گونه نوسان برق آن انرژی الکتریکی ذخیره شده را در اختیار دوربین مداربسته قرار می‌دهد. در نتیجه دوربین هیچ گونه نوسان برقی را احساس نکرده و از آسیب‌های ناشی از آن در امان خواهد بود.

دستگاه استابلایزر (Stabalizer)

از موارد دیگری که می‌توان به عنوان محافظ برق در دوربین مداربسته استفاده کرد دستگاه استابلایزر می‌باشد. به کمک این دستگاه شما می‌توانید از ثابت بودن ولتاژ جریان برق خود اطمینان داشته باشید. چرا که این دستگاه توانایی تشخیص و برطرف کردن هر گونه افت ولتاژ را دارد. اساس کار استابلایزر به این صورت است که به محض مشاهده نوسان در ولتاژ مانع از جریان برق می‌شود. اما به دلیل باتری داخلی که دارد دوربین مداربسته به کار خود ادامه داده و متوجه هیچ گونه آسیبی نخواهد بود.

کابل تصویر کوآکسیال

کابل کواکسیال از جمله انواع محافظ برق در دوربین مداربسته است که از اختلاف ولتاژهای ناشی از رعد و برق جلوگیری می‌کند. به این صورت که ولتاژ اعمال شده به دوربین مداربسته را در اثر رعد و برق به زمین انتقال داده و مانع از ایجاد خرابی در دوربین می‌شود. در حال حاضر انواع مختلفی از این کابل تصویر کواکسیال را می‌توانید در بازار پیدا و خریداری کنید.

این مطلب در تاریخ شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .