دوربین مداربسته

دوربین مداربسته مخفی

دوربین مدار بسته مخفی با نام دوربین نظارتی مخفی و دوربین جاسوسی نیز شناخته می‌شود، که به لنز سوزنی نیز مشهور هستند. این دوربین ها ‌به دلیل اندازه بسیار کوچکی که دارند، در هر کجا و مکانی نصب می‌شوند و تصویر شفاف و باکیفیتی را ضبط می‌کنند. در این مطلب چند نکته کاربردی در رابطه با دوربین مداربسته مخفی بیان می‌کنیم.
 دوربین مداربسته مخفی برای ضبط فعالیت‌های افراد، بدون آگاهی آن‌ها استفاده می‌شود. این دوربین‌ها به گونه‌ای نصب می‌شوند که از دید افراد پنهان بمانند یا به شکل وسیله‌ای دیگر در می‌آیند، تا قابل شناسایی نباشند. به همین دلیل هم آن‌ها را در فضاهای خارج از دید، به صورت شی غیرقابل شناسایی جاساز می‌کنند. دوربین مداربسته مخفی را می‌توان داخل گوشی‌های تلفن همراه، عروسک، خودکار، لوازم جانبی تلوزیون و غیره جاسازی کرد. در دسترس بودن و هزینه پایین این دوربین‌ها باعث گسترش استفاده از آن‌ها شده است. نصب و استفاده از این دوربین‌ها بدون مجوز، به علت نقض حریم شخصی، پیگرد قانونی دارد.
دوربین مداربسته مخفی مثل همه دوربین‌های مداربسته هم با سیم و هم بدون سیم مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوربین مداربسته مخفی باسیم، تصاویر را با کابل و نوع بی‌سیم تصاویر را در شعاع محدودی به دستگاه گیرنده (تلوزیون، VCR ،DVR) می‌رساند. برخی از دوربین‌های مداربسته مخفی امکان ضبط صدا را نیز دارند. کنترل این دوربین‌های مداربسته به صورت دستی و ریموت می‌باشند.
انواع دوربین مداربسته مخفی
دوربین مدار بسته سوزنی
کاربردی‌ترین نوع دوربین‌های مداربسته مخفی، دوربین مداربسته سوزنی یا مینیاتوری هستند که با ایجاد یک سوراخ ریز تصاویر را ثبت می‌کنند. این نوع دوربین‌ها به دلیل نوع بدنه‌ای که دارند پشت سطح غیرشفافی جاساز می شوند و چون لنز بسیار کوچکی دارند تصویربرداری از طریق آن‌ها به صورت نامحسوس خواهد بود. این دوربین‌ها را نمی‌توان به عنوان دوربین دید در شب استفاده کرد زیرا جاسازی و مخفی نمودن آن‌ها دشوارتر خواهد شد. برای تصویربرداری با دید مناسب از طریق این دوربین‌ نیاز به نور کافی می‌باشد. لنز این دوربین مداربسته پین هول ثابت و از نوع سوزنی با فاصله کانونی 3.7 میلیمتر است. تصویری با زاویه دید تا حدود 69 درجه را از این دوربین می‌توان انتظار داشت.
دوربین مداربسته بندانگشتی مینیاتوری (جاسوسی)
از انواع دیگر دوربین‌های مداربسته مخفی، می‌توان به دوربین بندانگشتی جاسوسی اشاره کرد. این نوع دوربین‌ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند قابل نصب در هر فضایی را دارند. سیستم این دوربین AHD و کیفیت تصاویر آن‌ها درحدود 2MP است. این محصول از نوع دوربین‌های مینیاتوری است که امکان مخفی نمودن دوربین در فضاهای غیر قابل دید و دور از انتظار را ساده‌تر می‌کند. پایه کوچک دوربین دارای طراحی عملیاتی بوده و آزادی عمل خاصی را برای نصب دوربین به شما می‌دهد.
انواع دوربین مدار بسته مخفی مینیاتوری
دوربین‌های مداربسته مخفی به انواع زیر دسته بندی می شوند:
*دوربین مدار بسته مخفی مینیاتوری پین هول:
دوربین مدار بسته مخفی مدل پین هول بعد از نصب، امکان تشخیص آن به صورت ظاهری وجود ندارد. لنز این دوربین به صورت یک حفره کوچک می‌باشد و از درون این حفره تصاویر ضبط می شوند. از قابلیت‌های این نوع دوربین‌ها، کیفیت بالای تصویر است. به دلیل کیفیت بالای تصاویر، از قیمت بالایی نیز برخوردار هستند.
*دوربین مدار بسته مخفی مینیاتوری معمولی:
دوربین مخفی مینیاتوری معمولی، از ساده ترین نوع دوربین‌های مخفی است که بیشتر برای کاربردهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین‌ها ارزان بوده، کیفیت مناسبی دارند و به راحتی می‌توانند از دید افراد پنهان بمانند.
دوربین مدار بسته مخفی آینه ای:
دوربین مدار بسته مخفی از نوع آینه ای، در ظاهر به صورت یک آینه محدب است، اما داخل آن یک دوربین مخفی نصب می‌شود. در صورتی که از این مدل دوربین مخفی استفاده‌ می‌کنید، باید حتماً نور محیط را تنظیم کنید تا تصاویر ضبط شده کیفیت خوبی داشته باشند.
دوربین مدار بسته مخفی هالوژنی:
دوربین‌های مدار بسته مخفی مدل هالوژنی، به راحتی در داخل یک لامپ هالوژن جای می‌گیرند و تصاویر را با کیفیت بالا ثبت می‌کنند.
دوربین مدار بسته مخفی دتکتوری:
دوربین‌های مخفی دتکتوری در ظاهر، به صورت سیستم‌های هشدار ایمنی آتش سوزی یا سیستم‌های اعلام سرقت نصب می‌شوند، از این رو به هیچ عنوان قابل تشخیص نمی‌باشند.
 واژه پین هول به معنای سوراخ بسیار کوچک است و به لنز دوربین‌های پین هول اشاره‌ می‌کند. لنز این دوربین‌ها طوری طراحی شده‌است که بتواند از یک حفره کوچک تصویری از رو به رو را ضبط کنند. دوربین‌های مداربسته پین هول، دید در شب نیستند و نیاز به نور مادون قرمز جدا گانه‌ای برای ثبت تصاویر دارند. این دوربین‌هایی که در بالا توضیح دادیم، به خودی خودی مخفی نیستند و نحوه نصب است که آن‌ها را از دیدها مخفی می‌کند. برخی از دوربین‌های مدار بسته مخفی، قابلیت ثبت تصاویر در شب را دارند. تکنولوژی در این نوع دوربین‌ها، بر اساس امواج مادون قرمز است.
 کاربرد دوربین مداربسته مخفی
به طور کلی این دوربین‌ها،برای زیر نظر گرفتن فعالیت و عملیات‌هایی کاربرد دارند که نمی‌خواهید کسی متوجه نصب آن در محل مورد نظر باشد. در مکان‌های تجاری، اداره‌ها، مکان‌هایی که امکان سرقت و تخلف در آن‌جا وجود دارد، از دوربین مدار بسته کوچک (مخفی) استفاده می‌شود.
نظارت بر پرستار بچه
در خانه برای نظارت بر فعالیت کارگر یا پرستار بچه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دوربین پرستار بچه معروف می‌باشد.
 موارد حقوقی و قانونی
با نصب دوربین مدار بسته مخفی در محل‌های جرم، پلیس می‌تواند فعالیت‌ها را زیر نظر بگیرد و مجرم را شناسایی کند.
دوربین مداربسته پوشیدنی
تعدادی از نیروهای پلیس می‌توانند یک دوربین مخفی کوچک را بر روی سینه و یا لباس خود قرار دادده و در عملیات‌ها از تصاویر ثبت شده استفاده کنند.
محل‌های قرار دادن دوربین مدار بسته مخفی
برای این‌که این نوع دوربین‌ها باید از دید افراد مخفی بمانند، در مکان‌هایی نصب‌ می‌شوند تا قابل تشخیص نباشند. دوربین مدار بسته کوچک معمولاً به شکل‌های خودکار و خودنویس، در پریزهای برق، ساعت، قاب عکس، فلش مموری دکمه لباس و غیره می‌باشد.
مزایا و معایب دوربین‌های مخفی
از مزایای دوربین مدار بسته کوچک می‌توان به کوچک بودن و نصب آن در مکان دلخواه، بدون این‌که قابل شناسایی باشد اشاره کرد. همچنین قیمت این دوربین‌ها به دلیل کوچک بودن، از دیگر دوربین‌های مدار بسته ارزان تر است. از دیگر مزایای دوربین مدار بسته کوچک می‌توان به کیفیت تصویر عالی و شفاف اشاره کرد.
از معایب برخی دوربین مدار بسته مخفی یا مینیاتوری می‌توان به غیر واقعی بودن یا محدب بودن تصویر آن‌ها در فواصل نزدیک اشاره کرد. چون هر چه لنز دارای قطر بیشتری باشد در فاصله‌های نزدیک، تصویر واقعی‌تری را ارائه می‌کند. معمولا فاقد دید در شب می‌باشند.


 

این مطلب در تاریخ شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .