دوربین مداربسته

دوربین مداربسته آنالوگ و تفاوت‌های آن با نوع IP

اگر به دنبال نصب یک دوربین امنیتی و نظارتی برای خانه یا کسب‌وکارخود هستید، یکی از تصمیماتی که شما باید اتخاذ کنید نوع دوربین مداربسته می‌باشد. شما برای این‌کار دو گزینه‌ی دوربین مداربسته IP (با نام دیجیتال نیز شناخته می‌شوند) و دوربین مداربسته آنالوگ را پیش رو دارید. تصمیم‌گیری در مورد دوربین‌های مداربسته IP در مقابل دوربین‌های آنالوگ تصمیم ساده‌ای نیست، زیرا هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. ابتدا با دوربین مدار بسته آنالوگ بیشتر آشنا شده و سپس به بررسی تفاوت‌های هر دو می‌پردازیم تا بتوانیم به شما در خرید دوربین مداربسته‌ای متناسب با نیاز خود کمک کنیم.

دوربین مداربسته آنالوگ
دوربین مداربسته آنالوگ (Analog CCTV) تصاویر خود را با فرمت baseband از طریق کابل‌های کواکس یا UTP به یک ضبط‌کننده‌ی ویدئویی دیجیتال(DVR) می‌فرستد. در آنجا، تصاویر دریافت و به فرمت‌های ویدئویی دیجیتال تبدیل شده و در هارد دیسک‌ها (دیسک سخت) ذخیره می‌شوند. اکثر DVRهای مدرن، شبکه‌ای هستند و به این ترتیب از طریق LAN یا با تنظیمات مناسب از طریق WAN یا اینترنت از راه دور قابل دسترسی هستند. به این ترتیب ویدئو در دیسک‌ هاردها (معمولا بر اساس FIFO ) ذخیره شده و  همیشه آرشیو ویدئویی از روزهای گذشته  وجود دارد.

تفاوت بین دوربین‌های مداربسته آنالوگ و IP
تفاوت اصلی بین یک دوربین آنالوگ و IP در نحوه ارسال سیگنال‌های ویدئویی است. دوربین‌های آنالوگ سیگنال‌های ویدئویی را به فرمتی تبدیل می‌کنند که توسط تلویزیون یا گیرنده‌های دیگر مثل مانیتور یا VCR قابل دریافت باشند. دوربین‌های IP که با نام دوربین‌های شبکه‌ای نیز شناخته می‌شوند، سیگنال‌های ویدئویی را با استفاده از رمزگذار تخصصی که شامل وب سرور‌های پردازشی است، دیجیتالی می‌کنند. با این کار دوربین‌های IP مانند  سیستم‌های شبکه‌ای عمل کرده و بنابراین شما می‌توانید تصاویر ویدئویی را نه تنها از طریق شبکه‌ی موجود، بلکه از طریق وب سرورها (از طریق اینترنت) مشاهده کنید.

چرا باید سیستم آنالوگ را انتخاب کنید؟
مهم‌ترین دلیل قیمت پایین‌تر سیستم‌های آنالوگ نسبت به IP است. همین عامل باعث شده است که این دوربین‌ها در بازار ایران بیشتر به فروش برسد. تفاوت‌های قیمت بین دوربین مداربسته آنالوگ و IP کاملا قابل توجه است و قیمت هر کدام به جزئیات و خصوصیات طراحی بستگی دارد. موارد زیر از دلایل قیمت بالای دوربین‌های IP است.
•    انکدر یا رمزگذار داخلی دوربین‌های IP از جمله مواردی است که هزینه‌ی تولید دوربین مداربسته را افزایش می‌دهد.
•    دوربین‌های دیجیتال دائما اطلاعات ویدئویی با پهنای باند بالا را به شبکه انتقال می‌دهند، که همین عامل هزینه‌های هنگفتی را در پی خواهد داشت. همینطور هر دوربین به پورت‌ سوئیچ خود نیاز دارد بنابراین سوئیچ‌های بیشتر ممکن است به هزینه‌های خرید شما افزوده شود.
•    سیستم‌های IP از تکنولوژی PoE برای دوربین‌ها استفاده می‌کنند. اگر PoE از قبل در موقعیت سوئیچ نشده باشد، هزینه‌های آن نسبت به دوربین آنالوگ بسیار گران‌تر خواهد بود.
البته دلیل دیگر فروش بالای دوربین‌های آنالوگ نسبت به IP در ایران این است که سیستم‌های آنالوگ برای نصب و راه‌اندازی به تخصص کمی نیاز دارند. در حالی که دوربین‌های IP نیاز به مهارت‌های علمی و فنی برای نصب دارند. درست است که دوربین‌های مداربسته IP همیشه گران‌تر هستند ولی در عوض تصاویر ضبط شده با وضوح و کیفیت بسیار بالاتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. همینطور توانایی زوم در ویدئو‌های ضبط شده باعث می‌شود که شناسایی و تعیین هویت بسیار دقیق‌تر باشد. همین عامل آن را به یک سیستم قدرتمند تبدیل کرده است.

مزایا و معایب دوربین‌های مداربسته IP و آنالوگ
علاوه بر قیمت، فاکتورهای زیادی مثل قابلیت‌های سیستم به شما کمک خواهند کرد تا با توجه به نیاز خود سیستم مناسب خودتان را خریداری کنید. در ادامه با مزیت و معایب هر یک به صورت جداگانه آشنا خواهید شد.

دوربین مداربسته آنالوگ
مزایا

هزینه پایین‌تر: دوربین آنالوگ نسبت به دوربین‌های IP ارزان‌تر است و معمولا برای نظارت از راه دور کافی است.
تنوع گسترده: دوربین‌های آنالوگ معمولا در انواع مختلفی از طرح ها مانند دوربین‌های مینی مخفی تا مدل‌های PTZ بزرگ در دسترس هستند. به این ترتیب شما می‌توانید مطابق با نیازتان، سبک و مدل‌های متفاوتی از دوربین‌های آنالوگ را در بازار پیدا کنید.
سادگی نصب: به سادگی امکان نصب دارند.

معایب
فاقد ویژگی‌های خاص: بسیاری از دوربین‌های آنالوگ اغلب برخی ویژگی‌های پیشرفته‌تر مثل زوم دیجیتال را ندارند.
مشکلات تداخل: امواج آنالوگ همیشه در معرض نویز قرار دارند. نویز بر روی کیفیت تصاویر دوربین‌های مداربسته آنالوگ تاثیر بسزایی دارند و به هنگام ارسال تصاویر به صورت بی‌سیم ضعف بزرگی از خود نشان می‌دهند. علاوه بر این سیگنال‌های حاصل، نمی‌توانند رمزگذاری شوند. ذر نتیجه هر شخصی می‌تواند سیگنال‌ها را دریافت و تصاویر را مشاهده کند.
محدودیت در پوشش نواحی: اگر شما نیاز داشته باشید تا منطقه‌ی وسیعی را تحت پوشش قرار دهید، دوربین‌های آنالوگ گزینه‌ی مناسبی نمی‌باشند.

دوربین مداربسته IP
مزایا

شبکه‌ای امن: دوربین‌های IP با امکان رمزگذاری، شبکه امنی را برای شما فراهم می‌کنند. همینطور تداخل در سیستم‌های IP هیچ مشکلی را به وجود نمی‌آورد.
استفاده از سیم‌کشی موجود: شما می توانید برای دوربین‌های IP از سیم‌کشی شبکه موجود در خانه خود استفاده کنید و همین پنصب آن را آسان‌تر می‌سازد.
دسترسی از راه دور: دسترسی از راه دور برای آن‌ها امکان‌پذیر است.

معایب
هزینه های بالا: همینطور که در بالا اشاره کریم به دلیل تکنولوژی اضافی که در دوربین‌های IP بکار برده می‌شود، هزینه‌ها به طور کلی خیلی بیشتر از دوربین‌های آنالوگ هستند.
پهنای باند بالاتری مورد نیاز است: دوربین های IP نسبت به دوربین‌های آنالوگ پهنای باند بیشتری را نیاز دارند.
در این مطلب سعی کردیم که به نکات مهم و تاثیرگذار در انتخاب بین دوربین‌های آنالوگ و IP بپردازیم. اینکه کدام یک از این دو دوربین برای شما مناسب‌تر است، کاملا به بودجه و نیازهای نظارتی شما بستگی دارد. با ارزیابی دقیق نیازها شما به سادگی می‌توانید دوربین مورد نیاز خود را انتخاب کنید.
 

این مطلب در تاریخ سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .